
DISZTOPIZMUS
Magánprojekt - Irányzat-fikció

Az irányzat elnevezése a disztópia szóból ered (görög
δυσ- (disz) prefixum (jelentése 'beteg', 'rossz' vagy
'abnormális') és a 'hely' jelentésű τόπος (toposz) szó
összetétele).
Témája olyan világok ábrázolása, melyeket a korabeli világnál negatívabb, reménytelenebb, komorabb megjelenés jellemez, társadalma torz nézeteket vall. Gyakran jelenhet meg benne politikai utalás, feldolgozhat történelmi eseményeket. Szókimondó, provokatív, sűrűn sértő, megbotránkoztató.
Az ilyen művészek célja a figyelemfelkeltés, véleménykinyilvánítás. Jellemzően magukénak érzik a "prófétai szerepet", céljuk a követőik vezetése, hatás gyakorlása a társadalomra. Gyakori a vegyes technika alkalmazása. Stílusjegyei utalhatnak az 1980-as években alakult grunge szubkultúrára is: a szegénység felemelése, az újra felhasználás, a kemény munka és a csekély jutalom ellentéte.
A disztopista művészek elvei között van a sztereotípiák teljes tagadása, az esélyegyenlőség hirdetése, a hagyományok megkérdőjelezése. A háború, erőszak és bármiféle diszkrimináció, atrocitás elleni fellépés. Fő üzenetük, hogy egy elődjeik által torzult világot kaptak kézhez, amiért elődjeik vonják felelősségre őket. Ha elődjeik nem hagyják, hogy javítsanak a hibákon, nekik már nem adatik meg, hogy kézhez adjanak egy világot.

Érdekesség, hogy a disztopista alkotók nagy százaléka vallja magát ateistának, azonban nagy érdeklődést mutat a világvallások elveinek kutatása iránt, azokat objektív szempontból értékeli. A disztopista alkotások előszeretettel utalnak különböző mitológiai hitvilágok és legendák alakjaira, illetve az irodalom, festészet és szobrászat klasszikus műveire.
Az ilyesfajta művészeti megnyilvánulások a 2010-es évek végén kialakult tudásszomjnak köszönhetőek, ekkor kezdett erőteljes lenni az olvasottság romanticizálása, reneszánszát kezdte élni a nyelvtanulás (pl. K-pop hatására koreai), az irodalmi- és művészeti érdeklődés.
A Z generáción belül új társadalmi réteg alakult ki, az úgynevezett "neopallérozott" réteg, azonban ez már csupán a nyelvészet játéka.